Hakkımda

Ben deniz “Dört mevsim”
Resim Öğretmeni, Grafik Tasarımcı

Bir blog açma fikri ortaya çıkınca bana dediler ki “iyi bir hakkımda kısmı hazırlamalısın, üzerine baya kafa yormalısın” işin doğrusu bunu denedim ama yazdığım hiçbir hakkımda yazısı içime tam olarak sinmedi ve en sonunda “Kendimi şöyle mi anlatsam acaba” demeden anlatmaya karar verdim.

Eskiden yaşadıklarımı, izlediklerimi, düşündüklerimi ve hissettiklerimi  bir şeyler karalayarak anlatma ihtiyacı duyar ama bunları paylaşmaktan çekinirdim. Sonraları çevremdeki insanlarında söylemleriyle cesaretimi toplayıp sosyal medya hesabımda paylaşımlarda bulunmaya başladım.

“Çocukluğumda okumayı çok severdim ve düzenli bir okuyucuydum” diyemem. Ama orta okul ve lisede az, üniversitede idare eder diyebileceğim bir okuma geçmişim vardı. Fakat özellikle son 6 yıldır artarak devam eden bir okuma alışkanlığı kazandım. Bu alışkanlık bana beraberinde düşünmeyi, sorgulamayı ve onun sonucu olan yazma alışkanlığını da kazandırdı.

Hep içimde bir yerlerde olan yazma eyleminin artarak çoğalması ile de bir terapiye dönüştü. Hatta kendimi anlatma, bulmak çabasına dönüştü diyebilirim. Yani yaşamımın bir parçasına dönüştü.

Elbette Şunu iyi biliyorum ki her insan bildiği işi yapmalı. Ben bir yazar değil “Kendi çapında” YAZANIM. Bu nedenle de benim yazarken bir ideam yok. Tek amacım paylaşarak gelişmek.

Benimle ilgili daha fazla şeyi merak edenler içinse şöyle birkaç bilgi daha verebilirim.

1980 de İzmir de doğdum. İlk, orta ve lise eğitimini memleketim olan Bodrum da tamamladım. 2000 de İzmir de Ressam Seba UĞURTAN atölyesinde 1 yıl çalıştım ve 2001 yılında girdiğim Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Ana Bilim Dalından 2005 yılında mezun oldum. Mezun olduktan sonra 3 yıl Grafik Tasarımcı olarak Reklam Ajansında çalıştım. Daha sonra 3 yıl özel bir okulda Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak görev yaptım. Resim yapmaya 7 yıl ara verdikten sonra 2013’te Denizli de Ressam Arife YILMAZ atölyesinde resim yapmaya yeniden başladım. Aynı zamanda 2010’dan beri Bodrum Tasarım da Grafik Tasarımcı olarak çalışmaya da devam ediyorum.

“Ne kadar çok şeyle ilgileniyorsunuz” diyenler oldu. Hatta “bir konuda iyi olmak istiyorsan tek bir alana yoğunlaşmalısın” diyende oldu. Haklı olabilirler tabi. Fakat ilgi alanlarımın hepsi sanatın dalları, mesleğimde yaratıcılık gerektiren bir sanat dalı olduğu için ben bu parçaların çoğundan besleniyorum. Beni engellemiyor tam tersine destekliyorlar. Elbette mesleğime ilgi alanlarımdan daha çok vakit ayırıyorum. Şimdilik olması gerektiği gibi…

Değişime ve onun getirdiklerine açığım ve tek tip hayat yaşamak gibi bir zorunluluğumuz olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta sadece bir hayatımız var.

Eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum. Çünkü “yapıcı eleştirinin” insanı geliştireceğine inanıyorum. Umarım yazdıklarımı okunmaya değer bulur ve beni takip edersiniz.